ESA Leadership Roster

ESA Leadership Roster (2018-2019)

Officers, Council, Committees, Boards, Sections & Chapters Chairs and Representatives

Governing Board

President (2018 – 2019) Vice President for Public Affairs (2017 – 2020)
Laura F. Huenneke
Northern Arizona U SESES
Email: Laura.Huenneke@nau.edu
Frank Davis
University of California
Bren School of Env. Science & Mgt
Email: fwd@bren.ucsb.edu
President-Elect (2018 – 2019) VP for Education & Human Resources (2018 – 2021)
Osvaldo Sala
Arizona State University
Email: Osvaldo.Sala@asu.edu
Pamela Templer
Boston University
Dept. of Biology
Email: ptempler@bu.edu
Past-President (2018 – 2019) Secretary (2016 – 2019)
Rich Pouyat
U.S. Forest Service (retired)
Email: rvpouyat@gmail.com
Jessica Gurevitch
Stony Brook University
Dept of Ecology & Evolution
Email: jessica.gurevitch@stonybrook.edu
Vice President for Science (2016 – 2019) Members-at-Large
Jayne Belnap
USGS
Email: jayne_belnap@usgs.gov
Gillian Bowser (2017 – 2019)
Colorado State University
Warner College of Natural Resources
Email: gbowser@colostate.edu
Vice President for Finance (2017 – 2020)
Evan DeLucia
University of Illinois, Urbana Champaign
Email: delucia@illinois.edu
Manuel Morales
(2018-2020)
Williams College
Biology Dept
Email: mmorales@williams.edu
Kathleen Treseder (2018-2020)
University of California, Irvine
Email: treseder@uci.edu

Journal Editors

Editor-in-Chief, Bulletin

Editor-in-Chief, Ecological Applications

Editor-in-Chief, Ecology

Editor-in-Chief, Ecological Monographs

Editor-in-Chief, Issues in Ecology

  • Serita Frey, Ph.D.
    University of New Hampshire
    College of Life Sciences and Agriculture
    Email: serita.frey (unh.edu)

Editor-in-Chief, Ecosphere

Book Review Editor

Standing Committees

Audit Committee (Reports to VP for Finance)

  • Frank Davis, Chair
    University of California, Santa Barbara
    Email: fwd@bren.ucsb.edu
  • Jayne Belnap
  • Laura Huenneke

Awards

  • Katharine Suding, Chair (2018 – 2021)
    University of Colorado 
    INSTAAR
    Email: suding@colorado.edu

Student Awards (Buell/Braun) Subcommittee

  • Jennifer Bhatnagar
  • Carolyn Kurle
  • Daniel Laughlin
  • Sean Menke
  • Phoebe Zarnetske

Commitment to Human Diversity in Ecology Award Subcommittee

  • Carmen R. Cid, Chair
    Eastern Connecticut State University
    Email: cid@easternct.edu
  • Jacoby Carter
  • Concepcion Rodriguez Fourquet
  • Greg Hitzhusen
  • Brenda Bergman
  • Nyheema Harris

Cooper Award Subcommittee

  • Jacquelyn Gill, Chair (2019 – 2021)
    University of Maine
    Climate Change Institute
    Email: jacquelyn.gill@maine.edu 
  • Carissa Brown
  • William Hoffman
  • Etienne Laliberte 
  • Andrew Trant

Eminent Ecologist Award Subcommittee

  • Mark A. McPeek, Chair (2018-2020)
    Dartmouth College
    Hanover, NH 03755
    Email: mark.mcpeek@dartmouth.edu
  • Elizabeth Borer
  • Judie Bronstein
  • Susan Harrison
  • Lars Hedin
  • Alan Knapp

Distinguished Service Citation Subcommittee

  • Jill Baron, Chair
    Natural Resource Ecology Laboratory
    Colorado State University
    Email: jill.baron@colostate.edu
  • Carla d’Antonio
  • Louis Pitelka
  • Sunny Power 
  • Les Real
  • Ray Dueser

Fellows and Early Career Fellows Selection Subcommittee

  • Sarah Hobbie, Chair (2016-2020)
    University of Minnesota
    Email: shobbie@umn.edu
  • Cherie Briggs
  • Nick Haddad
  • Kenneth Klemow
  • Jennifer Martiny
  • Craig Osenberg

Forest Shreve Award, Whittaker Travel Award, Whittaker Distinguished Ecologist Awards Subcommittee

  • Sasha Reed, Chair (2019-2021)
    U.S. Geological Survey
    E-mail: screed@usgs.gov 
  • Brandon Bestelmeyer
  • Amy Dunham
  • Songlin Fei
  • Jonathan Giddens
  • Mauricio Quesada
  • Nickolas Waser
  • Daniel Winkler

Honorary Member Award Subcommittee

  • Osvaldo Sala, Chair (2015 – 2018)
    Arizona State University
    Email: Osvaldo.Sala@ASU.edu
  • Rodolfo Dirzo
  • Serita Frey
  • Whendee Silver

MacArthur Award Subcommittee

  • Antony Ives, Chair (2016 – 2020)
    University of Wisconsin – Madison
    Email: arives@wisc.edu
  • Anurag Agrawal 
  • May Berenbaum
  • David D. Breshears
  • Gary G. Mittelbach
  • Saran Twombly

Mercer Award Subcommittee

  • Meghan Duffy, Chair
    University of Michigan
    Email: duffmeg@umich.edu
  • Marcelo Ardon-Sayao
  • Jen Lau
  • Cathy Pfister
  • Brian Enquist

National and International Award Nominations Subcommittee

  • (vacant)

Odum Education Award Subcommittee

  • Vikki Rodgers, Chair (2019 – 2021)
    Babson College
    Email: vrodgers@babson.edu 
  • Gillian Bowser
  • Catherine Kleier
  • Luanna Prevost
  • Sara Scanga
  • Kathy Williams
  • Ben Wu

Sustainability Science Award Subcommittee

  • Matt Liebman, Chair (2019 – 2021)
    Iowa State University
    Email: mliebman@iastate.edu 
  • Laura Dee
  • David Hart
  • Stephanie Hampton
  • Katherine O’Neill
  • Lauren Ponisio

Grants and Fellowships (to be appointed by VP of Education)

Committee on Diversity and Education (Chaired by VP of Education & HR)

  • Pamela Templer, Chair (2018 – 2021)
    Boston University
    Email: ptempler@bu.edu 
  • Wendy Gram 
  • David Hawthorne
  • Bethann Garramon Merkle (Communication and Engagement Section)
  • Betsy Bancroft 
  • Senay Yitbarek (Black Ecologists Section)
  • George Middendorf (Environmental Justice Section)
  • Tiffany Carey (Inclusive Ecology Section)
  • Kathy Shea (Education Section)
  • Leonardo Calle (Student Section)
  • Tim Nuttle (Traditional Ecological Knowledge Section)

Meetings Committee (Reports to VP of Science)

  • Ryan McEwan, 2019 Programs Chair
    University of Dayton
    Email: ryan.mcewan@udayton.edu
  • Sarah Emery, 2019 Local Host 
    University of Louisville
    Email: sarah.emery@louisville.edu 
  • Tim Schowalter (Future Meetings Chair and 2018 Program Chair)
  • Rob Crystal Ornelas (Student Section)
  • Kiona Ogle (2020 Program Chair)
  • Diane Pataki (2020 Local Host Chair)
  • Caz Taylor (2018 Local Host)
  • Steve Sheffield
  • Sarah Anderson

Historical Records (Reports to Secretary)

  • Sharon Kingsland, Chair
    Johns Hopkins University
    Email: sharon@jhu.edu
  • Vice Chair – NONE
  • Secretary – NONE
  • Hal Balbach (2014 – 2017)
  • Eva Dettweiler-Robinson (2013 – 2016)
  • Robert Jones (2013 – 2016)
  • Juliana Mulroy (2014 – 2017)
  • Robert Peet (2012 – 2015)
  • Dan Song (2012 – 2015)
  • Doug Sprugel (2012 – 2015)
  • Terry Wheeler (2013 – 2016)
  • Sally White (2014 – 2017)

Nominations

  • Rich Pouyat, Chair
  • Manuel Morales
  • Gillian Bowser
  • Kathleen Treseder

Professional Ethics and Appeals (Reports to VP of Education & HR)

  • Patricia A Flebbe
    US Forest Service (retired)
  • George Middendorf
  • Naupaka Zimmerman

Public Affairs (Chaired by VP of Public Affairs)

  • Frank Davis, VP for Public Affairs (2017 – 2020)
    University of California, Santa Barbara
    Email: fwd@bren.ucsb.edu
  • Bruce A. Byers (2017 – 2020)
  • Astrid Caldas (2017 – 2020)
  • Melissa Kenney (2016 – 2019)
  • Tim Male (2017 – 2020)
  • Laura Petes (2015 – 2018)

Ex-officio

  • Laura Huenneke (2018 – 2019)

Publications (Reports to VP of Science)

  • Robert Jackson, Chair (2017 – 2020)
  • Email: rob.jackson@stanford.edu
  • Sara Baer (2016 – 2018)
  • Brandon Bestelmeyer (2016 – 2018)
  • Andy Blaustein (2016 – 2018)
  • Hall Cushman (2016 – 2018)
  • Christine Hawkes (2012 – 2017)
  • Selina Heppel (2016 – 2018)
  • William Michener (2012 – 2017)
  • Sasha Reed (2016 – 2018)
  • Jennifer Talbot (2016 – 2018)
  • Mark Urban (2016 – 2018)

Science Committee (Chaired by VP of Science)

  • Jayne Belnap (2016 – 2019) 
    U.S. Geological Survey
    Email: jayne_belnap@usgs.gov
  • Elena Bennett (2015 – 2018)
  • Brandon Bestelmeyer (2016 – 2019)
  • James Boyd (2016 – 2019)
  • Mike Duniway (2016 – 2019)
  • Valerie Eviner (2016 – 2019)
  • Stephanie Hampton (2015 – 2018)
  • Jessica Hellmann (2014 – 2017)
  • Lori Hidinger (2016 – 2019)
  • Daniel Scholes (2014 – 2017)

Vegetation Panel (Reports to VP of Science)

  • Esteban Muldavin, Chair
    University of New Mexico
    Email: muldavin@unm.edu 
  • Janet Franklin
  • Todd Keeler-Wolf
  • Esteban Muldavin
  • Robert Peet
  • David Roberts
  • Pat Comer
  • Julie Evens
  • Exequiel Ezcurra
  • Don Faber-Langendoen
  • Michael D. Jennings
  • Chris Lea
  • Alexa McKerrow
  • Serguei Ponomarenko
  • Ayzik Solomeshch
  • David Tart
  • Jack Triepke
  • James VanKley
  • Alan Weakley
  • Tom Wentworth
  • Carol Spurrier, Co-Chair, FGDC Vegetation Subcommittee
  • Linda Spencer, Co-Chair, FGDC Vegetation Subcommittee

Board of Professional Certification

Board of Professional Certification

(Represented by VP of Education & HR to Governing Board)

ESA Sections

Agroecology

Applied Ecology

Aquatic Ecology

Asian Ecology

Biogeosciences

Black Ecology

Communication and Engagement

Disease Ecology

Early Career Ecologist

Ecological Restoration

Education

Environmental Justice

Human Ecology

Inclusive Ecology

Invasion Ecology

Long Term Studies

Microbial Ecology

Natural History

Open Science

Paleoecology

Physiological Ecology

Plant Population Ecology

Policy

Rangeland Ecology

Researchers at Undergraduate Institution

Soil Ecology

Statistical Ecology

Student

Theoretical Ecology

Traditional Ecological Knowledge

Urban Ecosystem Ecology

Vegetation

ESA Chapters

Canada

  • Vacant 
  • Beatrix Beisner, Secretary
  • Karen Yee, Past Chair

Latin American

Mid-Atlantic

Southeastern

Southwestern

ESA Offices

Headquarters

Ecological Society of America

1990 M Street, NW Suite 700
Washington, DC 20036
Phone: (202) 833-8773
Fax: (202) 833-8775
Email: esahq@esa.org