Skip to main content

Section Leadership

Agroecology

  • Amber Kerr, Chair | Email
  • Ben Iuliano, Secretary | Email

Applied Ecology

  • Sarah Whipple, Chair (2021 – 2023) | Email
  • Preetpal Signh, Co-Chair | Email
  • Kaydee Barker, Council Representative | Email
  • Aditya Singh, Vice-Chair | Email
  • Toni Lyn Morelli, Secretary | Email

Aquatic Ecology

  • David Manning, Chair & Council Representative (2021 – 2023 Annual Meeting) | Email
  • Rachel Bowes, Vice-Chair  | Email
  • Carlos Alonso, International Vice-Chair | Email
  • Celia Symons, Secretary | Email

Asian Ecology

  • Dafeng Hui, Chair (2021 – 2023) | Email
  • Lixin Wang, Vice-Chair & Council Representative | Email
  • Wei Ren, Secretary/Treasurer | Email
  • FNU Naveet, Student Liaison | Email

Biogeosciences

  • Daniela Cusack, Chair & Council Representative (Jan. 2022 – Dec. 2023) | Email
  • Alejandro Cueva Rodriguez, Secretary (Jan. 2022 – Dec. 2023)| Email

Black Ecologists

  • Matt McCary, Co-Chair & Council Representative | Email
  • Chris Schell, Co-Chair | Email
  • Karen Bailey, Social Media Manager
  • Briana Sealey, Graduate Student Representative

Communication and Engagement

  • Katherine Hannibal, Co-Chair & Council Representative | Email
  • Meghan Zulian, Co-Chair | Email
  • Kelsey Fisher, Secretary | Email
  • Elizabeth Cook, Past-Chair | Email

Disease Ecology

  • Ana Bento, Chair (2021-2022) | Email
  • Nina Wale, Secretary | Email
  • Sarah Budischak,  Past Chair | Email
  • Clay Cressler, Webmaster | Email

Early Career Ecologist

  • Kathleen Carroll Chair & Council Representative | Email
  • Molly Reichenhorn, Secretary/Treasurer | Email
  • Pacifica Sommers, Past-Chair | Email
  • Caitlin Rottler, Member-at-Large
  • Justin Suraci, Member-at-Large

Ecological Restoration

  • Aniska Malik, Chair & Council Representative | Email

Education

  • David Bowne, Chair & Council Representative (2021 – 2022) | Email
  • Tracy Gartner, Past Chair (2021 – 2022) | Email

Environmental Justice

  • Brandon Quintana, Co-Chair (2021 – 2022) | Email
  • Cesar Estien, Co-Chair (2021 – 2022) | Email
  • Maha Nusrat Guliani, Council Representative
  • Leeza-Marie Rodriguez,  Vice-Chair | Email
  • Michael Friedman, Secretary
  • Crystal Ramirez, Treasurer | Email
  • Scott Rush, Academic Advisor | Email

Human Ecology

  • Dee Lôbo, Chair (2022-2023) | Email
  • Yiyi Zhang, Vice-Chair | Email
  • Katherine Barrett, Secretary | Email
  • Lin Meng,  Council Representative | Email
  • Ashley Sango, Student Liaison | Email
  • Rob Dyball, Member-at-Large | Email
  • Rich Borden, Member-at-Large | Email
  • Beth Kuser Olsen, Member-at-Large 

Inclusive Ecology

  • Josue Arteaga T0rres, Chair (2023 – 2023) | Email
  • Lis Regula, Vice-Chair | Email
  • Mallory Rice, Past-Chair | Email
  • Allyson Salisbury, Council Representative

Invasion Ecology

  • Rebecca Lemons, Chair & Council Representative | Email
  • Andrew David, Secretary | Email
  • Angela Chuang, Past-Chair | Email

Long Term Studies

  • Morgan Ernest, Chair & Council Representative | Email
  • Kendi Davies, Vice Chair | Email
  • Christie Bahlai, Secretary | Email

Microbial Ecology

  • Adriana Romero Olivares, Chair | Email
  • Lily Khadempour, Vice-Chair | Email
  • Matthew Ogwu, Secretary | Email
  • Ariane Peralta, Council Representative | Email
  • Naupaka Zimmerman, Past-Chair | Email
  • Nathan Cude, Industry Representative
  • Justin Stewart, Diversity Representative

Natural History

  • Susannah Lerman, Chair & Council Representative (2020-2022 Annual Meeting) | Email
  • Louise Weber, Vice Chair | Email
  • Mariana Abarca Zama, Secretary | Email
  • Thomas Fleischner, Past Chair | Email
  • Noah Charney, Member-at-Large
  • Richard Nevle, Member-at-Large
  • Seabird McKeon, Special Initiatives Coordinator
  • Andrea Adams, Human Dimensions Coordinator

Open Science

  • Marcel Carita Vaz, Council Representative

Paleoecology

  • Jenny McGuire, Chair (2021 – 2022) | Email
  • Yue Wang, Vice-Chair | Email
  • Rachel Reid, Secretary & Council Representative | Email
  • David Fastovich, Student Representative | Email

Physiological Ecology

  • Michael Loik, Chair & Council Representative (Jan. 2020 – Dec. 2021) | Email
  • Lisa Patrick Bentley, Secretary | Email
  • Caroline Dallstream, Student Liaison

Plant Population Ecology

  • Matthew Koski, Chair (2019 – 2021 Annual Meeting) | Email
  • Jennifer Gremer, Vice-Chair | Email
  • Gaurav Kandlikar, Secretary & Council Representative (2020 – 2022) | Email

Policy

  • William Ota, Chair | Email
  • Emilie Graves, Council Representative| Email
  • Charlotte Levy, Past Chair 

Rangeland Ecology

  • Cynthia Brown, Chair | Email
  • Mike Duniway, Vice-Chair | Email
  • Edward Raynor, Secretary | Email
  • Daniel Rubenstein, Council Representative | Email
  • Landon Neumann, Student Liaison | Email

Researchers at Undergraduate Institution

  • Daniel Scholes, Chair & Council Representative | Email

Soil Ecology

  • Lydia Zeglin, Chair (2021-2023 Annual Meeting) | Email
  • Daniel Stover, Council Representative | Email
  • Stephanie Kivlin, Vice-Chair | Email
  • Andre Franco, Secretary | Email

Statistical Ecology

  • Dennis Valle, Chair (2021 – 2023 Annual Meeting) | Email
  • Diogo Provete, Council Representative
  • Krishna Pacifici, Vice-Chair | Email
  • Vianey Leos Barajas, Secretary | Email

Student

  • Coral Del Mar Valle, Chair | Email
  • Cole Brookson, Council Representative 

Theoretical Ecology

  • Serguei Saavedra, Chair | Email
  • Hengxing Zhou, Secretary | Email
  • Chuliang Song, Council Representative | Email

Traditional Ecological Knowledge

  • Gwen Bridge, Chair (Fall 2022 – 2024) | Email
  • Melissa Nelson, Vice-Chair | Email
  • Danielle Ignace, Secretary | Email
  • Joseph Gazing Wolf, Council Representative | Email

Urban Ecosystem Ecology

  • Mitchell Pavao-Zuckerman, Chair & Council Representative | Email
  • Olyssa Starry, Vice Chair | Email

Vegetation

  • Martin Dovciak, Chair & Council Representative (2021 – 2023 Annual Meeting) | Email
  • Carissa Brown, Vice-Chair | Email
  • Anita Thompson, Secretary/Treasurer (2020 – 2022) | Email
  • Morgan Frost, Student Representative | Email